30 listopada 2021r w ZSCKR w Siennicy Różanej odbyły się Mistrzostwa Województwa Lubelskiego LZS Szkół Rolniczych w Halowej Piłce Nożnej Dziewcząt „Piłkarska kadra czeka”. Do rozgrywek przystąpiło sześć drużyn reprezentujących: Tomaszów Lubelski, Sobieszyn, Dęblin, Jabłoń, Piotrowice oraz Siennicę Różaną. Wysoki poziom wyszkolenia zawodniczek przełożył się na wyrównaną grę w każdym meczu. Najlepsze i najwytrwalsze okazały się zawodniczki z Tomaszowa Lubelskiego. Nasza drużyna w składzie: Natalia Weremko (kapitan), Aleksandra Run (bramkarka), Kinga Kalisiewicz, Weronika Galewska, Patrycja Grzesiuk, Katarzyna Weremko, Magdalena Tokarczyk, Patrycja Morokiszka, zajęły VI miejsce.

 

 

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi powołał Dyrektora Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej Stanisława Buka do Rady Społecznej Doradztwa Rolniczego, działającej przy Lubelskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Końskowoli.
Rada jest organem opiniodawczym i doradczym, współpracującym z dyrektorem LODR. Zajmuje się m.in. opiniowaniem rocznego programu działalności i projektu planu finansowego oraz sprawozdań z ich realizacji. Ma także prawo do zgłaszania wniosków w sprawach dotyczących funkcjonowania jednostki.
W skład Rady Społecznej weszli przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Sejmiku i Zarządu Województwa Lubelskiego, Lubelskiej Izby Rolniczej, związków zawodowych rolników, szkół wyższych i instytutów badawczych, takich jak Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie czy Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach. Dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej Stanisław Buk został powołany jako reprezentant szkół ponadpodstawowych województwa lubelskiego kształcących młodzież na potrzeby rolnictwa. Jego kadencja zapoczątkowana w 2021 roku, będzie trwała do roku 2026.

25 listopada 2021 roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej odbył się Dzień Pluszowego Misia, w którym uczestniczyli uczniowie naszej szkoły. W ten dzień młodzieży towarzyszyły maskotki podczas zajęć szkolnych. Przyniesienie ich do szkoły wiązało się ze zwolnieniem od niezapowiedzianych kartkówek, odpowiedzi ustnych oraz prac domowych. Na pamiątkę udziału w tym nietypowym i zabawnym święcie, uczniowie zebrali się do grupowego zdjęcia. Oczywiście pozowali ze swoimi… pluszakami.

 

 

W dniu 23 listopada br. przedstawiciele poszczególnych klas z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej wraz z panem Stanisławem Bukiem-dyrektorem szkoły, panią Ewą Dobrzańską -Mochniej – wicedyrektor oraz panią Agnieszką Rosochacką- koordynatorem projektu, udali się przed budynek szkoły, aby zasadzić cebulki żółtych krokusów. Projekt Krokus został zapoczątkowany w Irlandii przez Towarzystwo Edukacji o Holokauście, natomiast w Polsce jego koordynatorem jest Żydowskie Muzeum Galicji w Krakowie. Jego głównym celem jest upamiętnienie ofiar Holokaustu, a w szczególności dzieci, które zginęły z rąk Niemców w czasie II wojny światowej. W ramach realizacji Projektu Krokus uczniowie klas I-IV uczestniczyli również w zajęciach poświęconych wydarzeniom II wojny światowej oraz tematyce zagłady. Warto dodać, że nasza szkoła już po raz trzeci włączyła się w realizację projektu. Młodzież bardzo chętnie angażuje się w tego typu działania, wykazując się empatią i wrażliwością na krzywdę drugiego człowieka. Jak pisała Zofia Nałkowska- „Ludzie ludziom zgotowali taki los”, więc naszym zadaniem jest przekazywanie prawdy historycznej, aby nigdy więcej nie doszło do tak okrutnej zbrodni.

W dniu 16 listopada br. w Młodzieżowym Domu Kultury w Krasnymstawie odbyło się uroczyste podsumowanie Powiatowego Konkursu Plastycznego: „DROGI DO NIEPODLEGŁOŚCI – kalendarz na 2022 rok”, organizowanego pod patronatem Starosty Krasnostawskiego. Na konkurs wpłynęły prace z 13 placówek z terenu powiatu krasnostawskiego. Komisja Konkursowa przyznała wyróżnienie uczniowi klasy 4 B4P-Alanowi Nastajowi, którego praca została bardzo wysoko oceniona przez organizatorów konkursu i wybrana na okładkę kalendarza na rok 2022. Ponadto Komisja do wystawy pokonkursowej wybrała 16 prac, wśród nich znalazły się prace plastyczne naszych uczniów: Klaudii Weremko, Joanny Żdżyłowskiej i Wiktora Nastaja. Uczniowie przygotowywali prace konkursowe w czasie dodatkowych zajęć z ekspresji artystycznej pod kierunkiem pani Agnieszki Rosochackiej. Gratulujemy młodzieży i życzymy kolejnych sukcesów.

Tekst: Agnieszka Rosochacka

 

17 listopada 2021r w hali sportowej MOSiR w Zamościu odbył się kolejny etap rozgrywek ½ wojewódzkich w badmintonie drużynowym. Chłopy z ZSCKR w Siennicy Różanej w składzie: Konrad Weremko, Bartosz Sławacki, Adam Sawa po zaciętej walce zajęli III miejsce. Drużyna uległa ZSP Nr3 w Zamościu oraz III LO w Zamościu natomiast komplet zwycięskich setów wywalczyła z II LO w Krasnymstawie oraz II LO w Tomaszowie Lubelskim.

 

 

9 listopada 2021r w II LO w Krasnymstawie odbyła się Powiatowa Licealiada w badmintonie drużynowym. Chłopcy z ZSCKR w Siennicy Różanej zajęli I miejsce z kompletem zwycięstw. Drużyna w składzie: Konrad Weremko, Bartosz Sławacki, Adam Sawa pod kierunkiem Beaty Malugi, po pięknej sportowej grze wywalczyli awans na zawody rejonowe, które odbędą się w Zamościu.

 

 

10 listopada 2021 roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej zorganizowano gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Wydarzenie  połączone zostało z pasowaniem uczniów oddziału przygotowania wojskowego na kadeta i z podpisaniem aktu erekcyjnego w związku z inauguracją budowy hali warsztatów szkolnych. Uroczystość rozpoczęła się zbiórką pocztów sztandarowych oraz zaproszonych gości  i wspólnym przemarszem do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Siennicy Różanej. Mszę św. w intencji Ojczyzny i uczniów z oddziału przygotowania wojskowego (składających tego dnia ślubowanie) koncelebrowali ks. dziek. Ryszard Siedlecki i ks. kan. Józef Serej. Po mszy św. delegacje udały się na cmentarz parafialny, gdzie złożyły wieńce pod pomnikiem ku czci żołnierzy Wojska Polskiego poległych w walce z Niemcami we wrześniu 1939 r. Dalsza część obchodów miała miejsce w hali sportowej Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego odświętnie przystrojonej w narodowe barwy. Uroczystość odbywała się pod hasłem zaczerpniętym z wiersza Adama Asnyka: „Nie depczcie przeszłości ołtarzy, choć macie sami doskonalsze wznieść”. Do sali wprowadzone zostały poczty sztandarowe, w tym sztandar szkoły w asyście uczniowskiego pododdziału honorowego. Następnie dyrektor Stanisław Buk i ppłk Krzysztof Krawczyk przywitali się ze sztandarem i zajęli wyznaczone miejsca. Hymn państwowy odśpiewano z towarzyszeniem Orkiestry Dętej z Tarnogóry, występującej pod batutą Józefa Czugały.

„Zaniepokojony umysł nie może istnieć w zrelaksowanym ciele.”
( Jacobson)

Trening Jacobsona jako metoda polegająca na progresywnej relaksacji mięśni, cieszy się dużą popularnością. Jest jedną ze skuteczniejszych metod wspomagających walkę z nadmiernym stresem , który może prowadzić do napięć emocjonalnych. Regularnie stosowany wpływa korzystnie na układ nerwowy, dzięki czemu następuje redukcja poziomu lęku.
W dniu 28.10.2021r. w internacie szkolnym Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej zorganizowano zajęcia o charakterze profilaktyczno-wychowawczym w ramach „Dnia Odpoczynku dla Zszarganych Nerwów”. Uczniowie mieli możliwość poznania różnorodnych strategii radzenia sobie ze stresem. Uczestnictwo w treningu Jacobsona, pozwoliło na odpoczynek i relaksację po pracowitym i pełnym wyzwań dniu w szkole.

Tekst i fotografie: Katarzyna Rysak, Ludwika Kargul.