Drugi tydzień praktyk w Irlandi, za nami moc wrażeń, emocji i wyzwań: zapoznanie się z kolejnymi, obowiązkami w pracy, komunikowanie się w języku angielskim zarówno na praktykach, jak i u rodzin goszczących, poznanie kultury innego narodu…..

Dzięki pięknej pogodzie możemy w wolnym czasie podziwiać uroki naszego miejsca zamieszkania, miejscowości Mallow. Mallow jest niewielkim, ale bardzo urokliwym miasteczkiem leżącym ok. 30 km na zachód od Cork. Liczy ok. 11 tys. mieszkańców, a 20% tej populacji to Polacy.

Mallow posiada typowy dla irlandzkich miasteczek układ urbanistyczny z jedną główną ulicą, a także kilka całkiem przyzwoitych zabytków: stare kościoły, w tym jeden w ruinie, zamek i ruiny zamku i sporo zabytkowych budynków, z których najbardziej charakterystyczny jest dom z zegarem. Przez Mallow przepływa rzeka, a dość częstym zjawiskiem są tu powodzie. W Mallow, podobnie jak w całej Irlandii, nie ma bloków mieszkalnych i wszyscy mieszkają w domach jednorodzinnych z maleńkimi ogródkami. Wielkość i zamożność domów ma poniekąd historyczny charakter – od maleńkich budowanych w czasach, kiedy Irlandia była biednym krajem, do znacznie większych i bardziej okazałych wybudowanych w czasach, kiedy to Irlandia przekształciła się w „celtyckiego tygrysa”.

Tekst: Renata Olida i Anna Karwat

Po tygodniu ciężkiej pracy w sobotni poranek wyruszyliśmy na naszą pierwszą wycieczkę po „zielonej wyspie”. Pierwszym przystankiem podczas wycieczki była nadmorska miejscowość z popularną w Irlandii plażą Lahinch Beach. Piękna pogoda zachęcała do kontaktu z wodą i po krótkiej kąpieli wyruszyliśmy dalej, aby zobaczyć najbardziej rozpoznawalną atrakcję w Irlandii, którą polecają wszystkie przewodniki turystyczne - Cliffs of Moher.

Klify Moher to znajdujący się w zachodniej Irlandii (hrabstwo Clare) i ciągnący się na długości około 8 km odcinek stromego i malowniczego klifowego wybrzeża. W najwyższych miejscach urwiska wznoszą się na przeszło 200 metrów nad taflę oceanu. Klify zrobiły na nas olbrzymie wrażenie i uświadomiły nam potęgę natury. Słoneczna pogoda pozwoliła nam cieszyć się przez kilka godzin tymi magicznymi widokami , a także zobaczyć majaczące w oddali wyspy Aran.

 

Tekst: Renata Olida i Anna Karwat

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po długich – bo trwających od września 2017 roku – przygotowaniach, nadszedł wreszcie dzień wyjazdu na staż do Irlandii. 24 czerwca 2018 r., o godzinie 3 rano, kiedy pożegnaliśmy się z bliskimi, wsiedliśmy do autobusu i wyruszyliśmy z Siennicy Różanej w drogę na lotnisko w Krakowie. Po 5 godzinach dojechaliśmy na miejsce. Dla wielu z nas była to pierwsza wizyta na lotnisku i pierwszy lot samolotem. Byliśmy więc trochę przerażeni i zestresowani. W samolocie niestety nie siedzieliśmy obok siebie , żeby móc dodawać sobie otuchy. Na szczęście lot był spokojny. Dolecieliśmy szczęśliwie, cali i zdrowi.

Irlandia przywitała nas (o dziwo) piękną słoneczną pogodą. Już trochę zmęczeni zapakowaliśmy bagaże do autobusu, którym dotarliśmy do Infinity Business College w Cork , siedziby organizatora naszych staży, gdzie zostaliśmy powitani ciepłym posiłkiem. Po spotkaniu organizacyjnym pojechaliśmy do miejsca docelowego naszego pobytu ,miejscowości Mallow . Tam już czekały na nas „nowe” rodziny, które zabrały nas na 4-tygodniowy pobyt.

Mamy nadzieję, że będzie nam się dobrze mieszkało i pracowało na Zielonej Wyspie.

Tekst: Renata Olida i Anna Karwat

W dniach 28 – 30 maja 2018 r. 41 – osobowa grupa uczniów z ZS CKR w Siennicy Różanej wzięła udział w wycieczce szkolnej ufundowanej przez Radę Rodziców dla klasy, która uzyskała najlepszą frekwencję w szkole oraz uczniów szczególnie zaangażowanych w pracę na rzecz społeczności szkolnej. W tym roku nagrodę tą zdobyli uczniowie klasy II BTP. Organizacją wyjazdu zajęła się wychowawczyni zwycięskiej drużyny Ewa Dobrzańska – Mochniej. W charakterze opiekunów towarzyszyli jej nauczyciele: Anna Skubisz, Mariusz Kubina i Andrzej Nizoł. Wesołym autobusem kierował pan Leszek Kaluźniak, który zjednał sobie sympatię wszystkich uczestników wycieczki. Podczas trzydniowej wyprawy uczniowie zwiedzili najurokliwsze zakątki Zakopanego – Krupówki, Krzeptówki, cmentarz na Pęksowym Brzyzku. Wspięli się na Gubałówkę, by później zjechać ze szczytu wyciągiem linowym i podziwiać piękną panoramę Tatr. Wyprawili się też pod czujnym okiem przewodniczki – pani Elżbiety Pawlikowskiej nad Morskie Oko, a w drodze powrotnej doświadczyli, jak zmienna może być pogoda w górach.

W Zakopanem kwaterowali w pensjonacie Helios, tu odpoczywali po trudach całodniowej wyprawy. W drodze powrotnej do domu odwiedzili Kraków. Pani Eryka Drelicharz – przewodniczka PTTK oprowadziła ich po Wzgórzu Wawelskim, zaprosiła na spacer ulicą Kanoniczną i Grodzką pod okno papieskie, wprowadziła na Rynek, by mogli odwiedzić Bazylikę Mariacką ze słynnym Ołtarzem Wita Stwosza. Uczniowie spędzali czas niezwykle aktywnie, mieli możliwość gruntownego poznania kultury regionu Podhala. Przewodnicy starali się udzielać odpowiedzi na wszelkie nurtujące ich pytania. Nie brakowało też humoru i dobrej zabawy. Zanim grupa podróżników wróciła do domu, już zastanawiała się, gdzie chciałaby pojechać następnym razem.

 

 

Tekst: Ewa Dobrzańska - Mochniej

W dniach 24-25 maja 2018 roku młodzież, rodzice oraz nauczyciele Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej uczestniczyli w warsztatach mających na celu podniesienie kompetencji w zakresie bezpiecznego korzystania z cyberprzestrzeni oraz reagowania na zagrożenia. Zajęcia prowadził Dariusz Figura - Emisariusz Bezpiecznego Internetu.

Udział w cyklu szkoleń odbył się w ramach programu „Cybernauci - kompleksowy projekt kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci”. Jest to projekt szkoleniowy realizowany przez fundację Nowoczesna Polska w partnerstwie z Collegium Civitas, finansowany ze środków Ministra Edukacji Narodowej oraz objęty honorowym patronatem przez Ministerstwo Cyfryzacji, Rzecznika Praw Dziecka i Ośrodek Rozwoju Edukacji. Głównym celem projektu jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa korzystania z sieci.

 

 

Tekst i zdjęcia: Elżbieta Krochmalska

22 maja 2018 roku dziesięcioro uczniów wraz z opiekunami z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej uczestniczyło w Tygodniu Drzwi Otwartych w Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach.

Podczas pobytu młodzież mogła obejrzeć prezentację doświadczeń wazonowych i z wykorzystaniem mikroparcel glebowych, demonstrację łanowych doświadczeń polowych w zakresie porównania systemów gospodarowania (integrowanego i monokultury) oraz pokaz badań prowadzonych w jednej z najstarszych stacji meteorologicznych w Polsce.

Wycieczka dydaktyczna wzbogaciła wiedzę uczniów i była doskonałą okazją, aby spojrzeć na rolnictwo z niecodziennej – naukowej – strony.

 

 

Tekst i zdjęcia: Mariusz Kubina

Młodzież z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej 22 marca oraz 17 maja 2018 roku gościła w Galerii Krasnystaw. Podczas zorganizowanych Happeningów Edukacyjnych miały miejsce pokazy umiejętności zawodowych młodych adeptów sztuki kulinarnej. Można było podziwiać wykonane metodą curvingu owocowe dzieła sztuki – jeża oraz kaczkę. Dużym uznaniem cieszyły się babeczki i słodkie gofry. Zapach pieczonych gofrów i parzonej kawy przyciągał zaciekawionych klientów Galerii. Wszystkie osoby odwiedzające nasze stoisko mogły zrobić zdjęcie ze szkolną maskotką. Otwarta forma spotkania uczniów ze społecznością lokalną sprzyjała prezentacji oferty edukacyjnej szkoły.

Dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej Jacek Jagiełło składa przedstawicielom Galerii – Agacie Karwan i Adamowi Kulawiakowi – serdeczne podziękowania za pomoc w zorganizowaniu Happeningów Edukacyjnych.

Wyjazd młodzieży został przygotowany przez nauczycieli: Danutę Dudzic, Annę Watras–Lekan, Justynę Klejnę, Marcina Suchodolskiego, Agnieszkę Lalik, Renatę Dyk i Elżbietę Krochmalską. W prezentacji oferty edukacyjnej Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej wzięli udział uczniowie: Klaudia Natalia Golec, Karolina Matwiejuk, Julia Weronika Chodor, Gabriela Elżbieta Hać, Weronika Kowalska, Daria Zielińska, Kinga Daria Biłan, Jan Antonio Giangreco, Szymon Kukiełka, Patryk Ryszard Zarek, Radosław Flis, Paweł Kamiński i Kamil Mazur.

 

 

Tekst i zdjęcia: Renata Dyk, Elżbieta Krochmalska