17 listopada 2017 roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej odbyły się II Jesienne Spotkania Artystyczne. Uczniowie i ich rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły spotkali się ze sztuką w to listopadowe niezwykłe popołudnie. Tego dnia gościliśmy Roberta Jakubika – zastępcę Dyrektora Departamentu Spraw Społecznych i Oświaty Rolniczej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ks. dziekana Henryka Kapicę, ks. kan. Ryszarda Siedleckiego i ks. kan. Józefa Sereja, a także Leszka Proskurę – Wójta Gminy Siennica Różana, Marię Kiliańską – przewodniczącą Komisji Oświaty, Andrzeja Davida Misiurę - Dyrektora Centrum Kultury w Siennicy Różanej, Annę Frańczak – Dyrektora Banku Spółdzielczego w Siennicy Różanej, Krystynę Mojską ze Stowarzyszenia Twórców Kultury „Paleta” z Krasnegostawu i wiele innych zacnych osób. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Siennickiej, a także grupy artystyczne i pracownicy instytucji kultury. W pięknie przybranej sali zgromadziło się ponad 100 osób.

W magicznej atmosferze swój talent prezentowała młodzież ucząca się w Technikum im. Augusta Cieszkowskiego. Jako pierwsze zaprezentowały się dziewczęta z grupy wokalnej przygotowanej przez Jadwigę Litkowską. Na scenie w piosence „Biegnij przed siebie” wystąpiły: Patrycja Zaworska, Paulina Repeć, Kamila Gleń, Weronika Zakrzewska, Aleksandra Rozwałko, Agnieszka Lipska i Agata Jagniątkowska. Zespół zaprezentował również piosenki - „Dach” i „Alleluja”. Niektóre z dziewcząt przygotowały występ solowy. Paulina Repeć zaśpiewała piosenkę pt. „Moja i twoja nadzieja”, Kamila Gleń - „Miasteczko cud”, a Patrycja Zaworska „Cykady”. Swój debiutancki tomik wierszy „W mgnieniu oka” przedstawił Sylwester Filipczuk. Tomik został opracowany i przygotowany pod względem edytorskim w szkolnej bibliotece przez Monikę Nagowską i Roberta Bobryka. Młody autor odczytał jeden z wierszy - zatytułowany „Oczy” - który to utwór zdobył trzecią nagrodę w konkursie poetyckim i po raz pierwszy został wydrukowany na łamach czasopisma „Ziarno”. Na szkolne wydawnictwo oprócz poezji złożyły się także rysunki kilku uczennic – Julii Chodor, Agnieszki Dąbskiej i Pauliny Repeć. Swojej fotografii na okładkę użyczyła Patrycja Zaworska. Młodzież podczas trwania uroczystości przekazała tomiki wierszy zgromadzonym gościom.

Publicznie zaprezentowały się również autorki prac plastycznych: Paulina Repeć, Weronika Kowalska, Julia Chodor i Dominika Zaj. Na wystawie znalazły się ich rysunki wykonane ołówkiem, obrazy namalowane suchymi pastelami, farbami akrylowymi lub akwarelą i linoryty. Także tematyka prac była zróżnicowana – portrety ludzi i zwierząt, kompozycje surrealistyczne, ciekawe detale. W sumie zaprezentowano 26 obrazów wykonanych na kartonie lub płótnie, w tym kilka namalowanych przez dwie uczennice nieobecne na wernisażu – Agnieszkę Dąbską i Agnieszkę Karczewską. Na sztalugach wyeksponowano również 14 wielkoformatowych fotografii wykonanych przez uczniów: Patrycję Zaworską, Aleksandrę Rozwałko i Kubę Żeliszczaka (oraz Agnieszkę Dąbską). Do ulubionych tematów młodzieży należały pejzaże i natura ujęta w efektownym detalu, a także rówieśnicy uchwyceni na tle przyrody. Na wystawie pokazano także 8 zdjęć zgłoszonych do konkursu fotograficznego „Krasnostawskie, jakie cudne…” i była to ostatnia okazja, by obejrzeć je przed przekazaniem komisji konkursowej. Zdjęcia te wykonały: Patrycja Zaworska, Aleksandra Rozwałko, Paulina Repeć i Agnieszka Dąbska.

Nieco odmienny charakter miał występ grupy recytatorskiej przygotowanej przez Ewę Dobrzańską-Mochniej. We własnej interpretacji niezapomnianej ballady Adama Mickiewicza „Świtezianka” zaprezentowali się: Malwina Adamczuk, Paulina Repeć i Maciej Ciosek. Natomiast fragment powieści Olgi Tokarczuk „Bieguni” przedstawiła Ewelina Sitarz. Spotkanie zakończyło się eleganckim poczęstunkiem przygotowanym przez uczniów pod kierunkiem nauczycieli zawodu. Na pożegnanie głos zabrał zarówno dyrektor szkoły Jacek Jagiełło, jak i wójt Leszek Proskura. Obaj dziękowali organizatorom i młodym twórcom za przygotowanie tego niezwykłego wydarzenia. Trudno wyobrazić sobie, by wernisaż doszedł do skutku bez zaangażowania wielkiej grupy osób. Przygotowania koordynowała Renata Dyk (opiekun Samorządu Uczniowskiego), opracowaniem scenariusza i prowadzeniem spotkania zajęła się Monika Nagowska, a nad dekoracją sali czuwała Elżbieta Krochmalska. Poza tym organizatorów wspierało liczne grono nauczycieli i uczniów.

Tego jesiennego popołudnia zaprezentowało się przed publicznością 17 autorów i wykonawców. Niejednokrotnie pokonując tremę, opowiedzieli o swoich zainteresowaniach i o sztuce, którą uprawiają. Były to pouczające i przyjemne spotkania, pozwoliły poznać ich artystyczne dusze i spędzić czas w miłej twórczej atmosferze.

 

 

Tekst: Monika Nagowska

Fotografie: Krzysztof Rękas, Aleksander Żyłowski