14 grudnia 2018 roku – a więc tuż przed końcem kalendarzowej jesieni – w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej odbyły się III Jesienne Spotkania Artystyczne. Tradycyjnie w takiej właśnie formie od trzech lat organizuje się tu prezentację talentów uczniów otwartą dla publiczności. Tegoroczną edycję zainaugurował dyrektor szkoły Stanisław Buk. Z zaproszenia skorzystali mile widziani goście współpracujący z siennicką szkołą – Elżbieta Patyk (dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Krasnymstawie), Monika Brzyszko (dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krasnymstawie), Anna Fornal (rektor Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Siennicy Różanej), Maria Kiliańska (przewodnicząca Komisji Oświaty w Radzie Gminy Siennica Różana), Dariusz Turzyniecki (sekretarz gminy Siennica Różana) oraz pracownicy instytucji kultury, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku i rodzice uczniów.


      Spotkanie rozpoczęło się od niespodzianki – mocnego uderzenia… karabinem o parkiet. To z racji pierwszego punktu programu, czyli pokazu musztry paradnej w wykonaniu wojskowej klasy mundurowej prowadzonej od września przez majora Andrzeja Stępniaka. Tego w siennickiej szkole jeszcze nie było. Wejście uczniów na salę – w umundurowaniu i z atrapami broni – poprzedził dźwięk trąbki. Dziewięciu kadetów zaprezentowało rozbudowany układ w takt dynamicznej muzyki: Patrycja Kukiełka, Milena Miszczak, Sebastian Bereziński, Marek Żyłowski, Wojciech Janicki, Kacper Opat, Jakub Repeć, Michał Miszczak i Kamil Janeczek. Spontaniczne brawa nagrodziły uczniom godziny ćwiczeń, występ bardzo się spodobał i był jeszcze wielokrotnie wspominany przez zachwyconą publiczność.
      Zdjęcie kadetów widzowie mogli zabrać ze sobą na pamiątkę, gdyż udostępniono im szkolne ulotki z wizerunkiem uczniów realizujących innowację pedagogiczną „Edukacja wojskowa”. To kolejna nowość na wernisażu. W programie znalazła się bowiem wystawa fotografii katalogowych (reklamowych), wykonanych przez dwie uczennice – Ewelinę Sitarz i Agnieszkę Dąbską. Dzięki ich pracy szkoła wzbogaciła się o ciekawy materiał graficzny wykorzystywany w działaniach promocyjnych, do opracowywania ulotek, plakatów i plansz reklamowych.
      W dalszej części spotkania nastrój zmienił się na bardziej poetycki. Widzowie mogli obejrzeć wystawę wierszy kilku polskich poetów i fotografii artystycznych „Natura w poezji – poezja w naturze”, wykonanych przez uczniów: Patrycję Zaworską, Agnieszkę Dąbską, Agatę Jagniątkowską i Jakuba Żeliszczaka. Młodzież opowiedziała o swojej pracy i o wyjeździe na staż zawodowy do Irlandii w ramach programu Erasmus. Choć większość prezentowanych zdjęć pochodzi z najbliższej okolicy, to część została wykonana podczas szkolnych wycieczek lub uwiecznia pejzaże Irlandii. Dopełnieniem dla tej wystawy była recytacja poezji w wykonaniu Weroniki Zakrzewskiej i Eweliny Sitarz. Dziewczęta przypomniały publiczności fragment „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza i wiersz Leopolda Staffa „Wysokie drzewa”.
      Punktem programu, na który widzowie szczególnie czekali, była promocja nowego tomiku wierszy, wydanego przez szkolną bibliotekę. Na poprzednich spotkaniach publiczność otrzymywała egzemplarze wydawnictwa jako miłą pamiątkę spotkania. Tak stało się i tym razem. Swój debiutancki zbiór trzydziestu jeden wierszy opublikowała uczennica Aleksandra Rozwałko, nosi tytuł „We własnym rytmie” i częściowo jest przez nią samą ilustrowany. Podczas rozmowy w trakcie wernisażu autorka opowiedziała widzom o swojej poezji i odczytała dwa utwory. Pomocy przy wręczaniu egzemplarzy widzom udzieliły jej: Agnieszka Dąbska (autorka części ilustracji) i Agata Jagniątkowska (autorka fotografii na okładce książki).
      Jesienne Spotkania Artystyczne byłyby niepełne bez muzyki i śpiewu. O oprawę muzyczną uroczystości zadbał szkolny zespół wokalny i dwie solistki. Podczas tego magicznego wieczoru w pięknie ozdobionej hali sportowej wybrzmiało pięć piosenek. Przed publicznością wystąpiły: Patrycja Zaworska, Weronika Zakrzewska, Aleksandra Rozwałko, Agata Jagniątkowska, Agnieszka Lipska i Patrycja Kukiełka. O nagłośnienie zadbał Jakub Żeliszczak.
      Równie trudno byłoby wyobrazić sobie wernisaż bez poczęstunku przygotowanego przez uczennice pod kierunkiem nauczycieli zawodu. Przydały się umiejętności zdobyte podczas kursu carvingu, gdyż potrawy serwowane przez młodzież wyglądały jak dzieła sztuki kulinarnej. W przygotowaniu gastronomicznej części spotkania udział wzięły takie uczennice z klas żywienia, jak: Weronika Zakrzewska, Agata Jagniątkowska, Marta Szadura, Ewelina Sitarz, Paulina Repeć, Milena Miszczak, Klaudia Golec, Karolina Matwiejczuk, Gabriela Hać, Daria Zielińska, Anna Małecka. Również uczniowie z klas mechanizacji mogli wykazać się swoimi umiejętnościami i zadbali o techniczną stronę przedsięwzięcia. Pomocy w przygotowaniu dekoracji i sztalug na wystawę udzielili: Dawid Tokarczyk, Marcin Mazurkiewicz, Krzysztof Sołdaczuk i Jakub Żeliszczak.
      W organizację trzeciej edycji Spotkań zaangażowało się także liczne grono nauczycieli. Zajęli się oni przygotowaniem uczniów oraz ich prac do prezentacji (Monika Nagowska, Ewa Dobrzańska-Mochniej, Jadwiga Litkowska, mjr Andrzej Stępniak, Robert Bobryk, Waldemar Jurkiewicz). Zadbali o dekorację sali, stołów i wszelkie działania techniczne (Elżbieta Krochmalska, Beata Maluga, Dawid Jaruga, Roman Dyjach, Dariusz Wróbel, Mariusz Kubina). Czuwali nad dokumentacją fotograficzną i filmową oraz upowszechnieniem wydarzenia w mediach społecznościowych (Krzysztof Rękas, Janusz Łaniewski, Joanna Troć). Koordynowali przygotowanie poczęstunku i dekorację potraw (Justyna Klejna, Danuta Dudzic, Anna Watras-Lekan i Jacek Jagiełło) lub pośredniczyli w kontaktach z Samorządem Uczniowskim (Renata Dyk).
      Tradycyjnie Jesiennym Spotkaniom Artystycznym towarzyszą słowa patrona szkoły Augusta Cieszkowskiego: „Dobra chęć bez skutku, dobry zamiar bez wykonania, jest owym parabolicznym talentem powierzonym gnuśnemu słudze, który go w ziemię zakopał…”. Takie spotkania z kulturą i sztuką nie tylko łagodzą obyczaje. Przekonują też, że choć indywidualizm jest w cenie, to równie wartościowe są działania zespołowe i wspólne pokonywanie wyzwań.
      
      Tekst: Monika Nagowska
      Fotografie: Krzysztof Rękas