SPOTKANIE W DWORZE SZTUKI Z ORIENTALISTKĄ I AFRYKANISTKĄ – DR AGNIESZKĄ PODOLECKĄ Z UNICEF

W dniu 08 listopada 2023 roku uczniowie klasy 3 PTB oraz 2 BTP pod opieką pani Małgorzaty Bzówki i pani Agnieszki Rosochackiej uczestniczyli w spotkaniu w Dworze Sztuki w Siennicy Różanej z dr Agnieszką Podolecką.

Urodzona na Sri Lance, absolwentka orientalistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, Agnieszka Podolecka od dzieciństwa fascynowała się innymi religiami i kulturami. Dorastała otoczona magią egzotyki i zawsze poszukiwała głębi w innych tradycjach. Gdy los rzucił ją na kilka lat do RPA, wykorzystała ten czas na poznawanie jej mieszkańców. Medytowała pod opieką szamana, rozmawiała z ludowymi uzdrowicielami.

Pod wpływem swych przeżyć napisała powieść pt. „Za głosem sangomy”, która pokazuje jej zafascynowanie Afryką i magią. Podczas spotkania w Dworze Sztuki dr Podolecka opowiedziała zgromadzonym o swoich podróżach ,a przede wszystkim o problemach mieszkańców Czarnego Lądu. Państwa te łączą cechy takie jak m.in.: słabo rozwinięta gospodarka i uprzemysłowienie, niski poziom dochodu narodowego i standardu życia, wojny, kataklizmy, ekstremalne susze, analfabetyzm, głód, niewyobrażalna dla nas bieda, brak leków i dostępu do pomocy medycznej i idący za tym wysoki poziom umieralności. Codziennie z głodu i z chorób spowodowanych niedożywieniem umiera 40 000 dzieci poniżej piątego roku życia!

Wszyscy mieszkańcy Czarnego Lądu zasługują na trwałą, długofalową i systematyczną pomoc humanitarną, która sprawi, że przetrwają i odbudują swoje życie, tu, na miejscu, w swojej ojczyźnie. Tę bezcenną pomoc, na miarę swoich możliwości, wzięła na barki międzynarodowa organizacja UNICEF, która działa w 190 krajach świata, jest częścią systemu ONZ. Wspierają ją „darczyńcy”, co pozwala na zakup dla setek milionów między innymi odzieży, leków, żywności, zestawów do higieny, pomocy szkolnych, tabletek do uzdatniania wody do picia, a także wsparcie psychologiczne i pomoc pediatryczną…

W Polsce UNICEF istnieje od 1962 roku. Od tego czasu pracownicy UNICEF na bieżąco monitorują potrzeby i warunki życia, zwłaszcza dzieci. Pomysłodawcą i założycielem tego humanitarnego stowarzyszenia był polski dyplomata i naukowiec – LUDWIK RAJCHMAN. Organizacja może poszczycić się wieloma akcjami, dzięki którym życie afrykańskich – i nie tylko afrykańskich – dzieci stało radośniejsze i bezpieczniejsze. Żyjąc w kraju Pierwszego Świata, mamy niesamowite możliwości działania na rzecz osób potrzebujących. Wszystko zależy od tego, czy naprawdę chcemy nieść pomoc osobom, które jej na prawdę potrzebują? Mamy nadzieję, że udział w spotkaniu uwrażliwi naszą młodzież na potrzeby innych.

Pamiętajmy!- każdy z nas może pomóc!

Bądźmy dobrymi ludźmi! Bliższe informacje można uzyskać klikając w Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Rosochacka, Małgorzata Bzówka