„Dzisiaj rano niespodzianie zapukała do mych drzwi
Wcześniej niż oczekiwałem przyszły te cieplejsze dni
Zdjąłem z niej zmoknięte palto posadziłem vis a vis
Zapachniało zajaśniało wiosna ach to ty
Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty …”.

(“Marek Grechuta – Wiosna - ach to ty Liryce | Genius Lyrics”)

 

Marek Grechuta śpiewał „wiosna zapukała do mych drzwi”, do internatu także jak zawsze 21 marca 2023 r. Mieszkańców internatu spotkała bardzo miła niespodzianka. Pani Wiosna z okazji pierwszego jej dnia zawitała z prezentem w postaci 1000 elementowych puzzli z ilustracją wiosennej odsłony internatu. Puzzle dostarczają wiele rozrywki, stymulują umysł do pracy a ponad to uczą cierpliwości i rozwijają percepcję wzrokową.

Tekst i fotografie: Internat

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Wielkanocne, których jednym z symboli są palmy wielkanocne. Historia palmy wielkanocnej sięga już IV wieku. W Polsce zaczęto je święcić w Kościołach w XI wieku. Gałązki palmowe symbolizują odnawiające się życie i radość. W dniu 22 marca 2023 r. gościliśmy w internacie Panią Jolantę Czwalik lokalną znawczynię rękodzieła ludowego, która podzieliła się swoim talentem i przeprowadziła warsztaty tworzenia palm. Celem zajęć było przybliżenie tradycji Świąt Wielkanocnych, rozwijanie poczucia estetyzmu oraz rozbudzanie kreatywności i wyobraźni. Techniki tworzenia palm są różne, ale wykonane ręcznie z naturalnie ususzonych zbóż, trzciny, zielonego bukszpanu, suszonych kwiatów oraz własnoręcznie wykonanych z bibuły kolorowych przyozdobień są najpiękniejsze. Wychowankowie wykonane przez siebie palmy zabiorą do domów, by w Niedzielę Palmową poświęcić je, aby zgodnie z dawnymi wierzeniami chroniły domy i ich mieszkańców przed nieszczęściami. Młodzież była bardzo dumna i zadowolona z efektów swojej pracy.

Tekst i fotografie: Internat

W dniach od 07 do 20 marca br. mieliśmy zaszczyt gościć wystawę pt: „ZNANI NIEZNANI- POLACY ŚWIATU” Wystaw trafiła do nas z inicjatywy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi a przygotowana została przez Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych we współpracy z archiwum Państwowej Akademii Nauk.
Uroczyste otwarcie wystawy miało miejsce w dniu 9 marca, podczas Dnia Otwartego Szkoły, co umożliwiło prezentację społeczności z terenu województwa lubelskiego.
W ramach godzin wychowawczych oraz lekcji historii uczniowie klas 1- technikum mieli okazję obejrzeć wystawę i poznać sylwetki wybitnych polskich emigrantów, którzy są doceniani za granicą a często zapomniani we własnej ojczyźnie.
Z wystawą zapoznani zostali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Synów Pułku w Siennicy Różanej oraz uczestnicy Olimpiady Młodych Producentów Rolnych.
Ponadto w szkole zorganizowano Konkurs Historyczny pt: „Znani nieznani. Polacy światu”, do którego przystąpiło aż 29 uczniów z całej szkoły. Przyznano następujące miejsca i wyróżnienia:
I miejsce-Wiktor Nowak- klasa 4 PT
II miejsce-Natalia Kostek- klasa1 BTP
III miejsce- Małgorzata Grzywaczewska- klasa 1PT
Wyróżnienia otrzymali uczniowie : Olga Dudzińska z klasy 4P4 i Wiktor Warchulski z klasy 1BT, a wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie wręczono dyplomy i podziękowania.
Materiały towarzyszące wystawie zostały udostępnione nauczycielom, wychowawcom i uczniom oraz włączone do zbiorów szkolnych pomocy dydaktycznych.
Dzięki podjętym działaniom, przesłanie wystawy trafiło do szerokiego grona odbiorców.
Zachęcamy wszystkich odwiedzających naszą stronę do obejrzenia fotorelacji z pobytu wystawy w naszej szkole.

Tekst: Agnieszka Rosochacka
Zdjęcia: wychowawcy klas, uczniowie klas 1-4

22 marca 2023 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej odbył się Międzyszkolny Konkurs Kulinarny „Zdrowie na talerzu”. Na tegorocznym konkursie w murach naszej szkoły gościliśmy przedstawicieli dziewięciu szkół podstawowych z województwa lubelskiego. Z zaproszenia skorzystali uczniowie z: Jaślikowa, Krasnegostawu, Krupego, Siennicy Nadolnej, Siennicy Różanej, Skierbieszowa, Kraśniczyna, Uchań oraz Teratyna. Tematem przewodnim konkursu było „Zdrowe, kolorowe – śniadanie”. Uczestnicy konkursu pracowali w sali gastronomicznej, w której z dostępnych surowców przygotowywali potrawy. Regulamin konkursu dopuszczał również możliwość wykorzystania własnych surowców. Rywalizacja była bardzo zacięta. Wszyscy uczniowie wykazali się dużą kreatywnością oraz innowacyjnym podejściem do gotowania. Merytoryczny poziom konkursu również był wysoki, uczniowie byli dobrze przygotowani do prezentacji swoich zdrowych kolorowych śniadań.

Uczestnicy zmagań konkursowych wykazali się dużą znajomością prozdrowotnych właściwości składników swoich potraw. Komisja konkursowa w składzie: Kierownik Katedry Dietetyki Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie dr inż. Marzena Tomaszewska, pani Ewa Dobrzańska-Mochniej – Wicedyrektor ZSCKR w Siennicy Różanej, pani Amelia Hopko – przedstawicielka Rady Rodziców, pani Ewa Repeć – przedstawicielka Rady Rodziców oraz pani Monika Falenta – przedstawicielka Rady Rodziców, miała niełatwe zadanie. Wszystkie potrawy były smaczne, kolorowe, estetycznie podane oraz – co najważniejsze – zdrowe.

Finalnie ogłoszony werdykt był następujący: I miejsce zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Skierbieszowie, II miejsce zdobyli przedstawiciele Szkoły Podstawowej z Uchań, III miejsce przypadło w udziale uczestnikom ze Szkoły Podstawowej z Teratyna. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody. Laureaci otrzymali również puchary z rąk pani Ewy Dobrzańskiej-Mochniej. Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie za nagrody oraz Rady Rodziców działającej w ZSCKR w Siennicy Różanej, która przekazała organizatorom fundusze przeznaczone na zakup nagród. Wszystkim uczestnikom gratulujemy.

Tekst: Anna Rybak

17 marca 2023 roku 17-osobowa grupa uczniów z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej udała się na wystawę rolniczą AGRO-TECH Kielce. Była to już 28. edycja Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej, skupiających największych producentów ciągników, kombajnów i maszyn rolniczych oraz innych wytwórców z branży rolniczej. Zaprezentowało się 450 wystawców z kraju i 15 z zagranicy.

Podczas ostatniej edycji furorę robiły Steyr Konzept z silnikiem elektrycznym i autonomiczny robot duńskiej firmy Agrointelli. Czym wyróżniała się edycja 2023 roku? Producenci ukierunkowują zamysł nie tylko na komfort i efektywność, ale też na oszczędność – przede wszystkim paliwa i siły pracowniczej. Lokują na jednym ciągniku kilka maszyn, pracują nad oszczędnymi silnikami czy oprogramowaniem, które odpowiednio steruje maszyną, by nie tracić nasion i substancji rozprowadzanych na polu. Coraz więcej rolników ma kłopot ze znalezieniem pracowników, producenci więc dążą do tego, by gospodarstwa mogły być prowadzone samodzielnie z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii.

W ofercie przedsiębiorstw z pewnością znajduje się odpowiedź na te potrzeby. Podczas 28. edycji prezentowały się firmy z Austrii, Czech, USA czy Włoch. Na ostatnich targach obecni byli m.in. Case IH, Steyr, John Deere, New Holland, Massey Ferguson, Deutz – Fahr, Zetor, czy McCormick, Fendt, Farmtrack, Kuhn. Była też silna reprezentacja Polski, w tym Kabat, SaMASZ, Stomil Sanok, Horpol, Lisicki i wiele innych. Spodziewać się można, że zainteresowaniem, bardziej niż dotąd, cieszyć się będą stoiska firm oferujących materiał siewny, nawozy, środki ochrony roślin, a także rozwiązania służące utrzymaniu dobrostanu upraw. Ostatnie podwyżki cen nawozów i paliwa sprawiają, że przybywa rolników interesujących się metodami ekologicznymi, czy poplonami. Wyzwaniem staje się zachowanie wielkości plonu.

AGRO-TECH to nie tylko technologia i przepisy, to też życie, pasja. Jednocześnie odbywały się 22. Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO. To nie tylko pokaz pojazdów i maszyn służących do prac w lesie, ale także popisy obróbki drewna, gdzie wióry lecą!

Organizacją wyjazdu zajął się Dariusz Wróbel, a funkcje opiekunów pełnili oprócz organizatora: Monika Krystyna Troć i Dawid Jaruga.

Tekst i fotografie: Dariusz Wróbel

W dniu 16 marca 2022 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej odbył się w formie stacjonarnej Międzynarodowy konkurs KANGUR MATEMATYCZNY.
Wzięło w nim udział 11 uczniów klas technikum: Kacper Pomarański, Szymon Matczuk, Maciej Dąbrowski, Kacper Żebrowski, Norbert Danielak, Szymon Szwedo, Mateusz Olech, Bartłomiej Chmiel, Kuba Radomski, Natalia Weremko, Michał Pietraś.
Uczniowie zmagali się z logicznymi zadaniami matematycznymi dostosowanymi do odpowiedniego przedziału wiekowego (Junior i Student). Testy konkursowe zawierały po 30 pytań o różnym stopniu trudności (10 zadań po 3 punkty, 10 zadań po 4 punkty i 10 zadań po 5 punktów).
Uczeń uczestniczący w konkursie otrzymywał w chwili rozpoczęcia konkursu 30 punktów. W czasie trwania konkursu nie wolno było korzystać z kalkulatorów.
Za udział w konkursie uczniowie otrzymali układankę przestrzenną.
Wszystkim uczestnikom życzymy POWODZENIA.
Czekamy na wyniki.

Wykład dr Andrzeja Dumały

W dniu 13 marca br. uczniowie klas drugich i trzecich Technikum im. A. Cieszkowskiego w Siennicy Różanej uczestniczyli w wykładzie wygłoszonym przez Pana Andrzeja Dumałę - doktora nauk humanistycznych i adiunkta dydaktycznego Katedry Stosunków Międzynarodowych na UMCS w Lublinie.

Pan Andrzej Dumała przygotował wypowiedź na temat:. „Jak podejmowane są decyzje w Unii Europejskiej – perspektywa politologiczna”. Uczniowie poznali hierarchię aktów prawnych obowiązujących w UE, zasady prawa wspólnotowego oraz sposoby rozwiązywania problemów i ustalania wspólnego prawa wśród państw członkowskich. Pozyskana przez uczniów wiedza z pewnością zostanie wykorzystana w wielu dziedzinach działalności i miejmy nadzieję, że zaprocentuje w niedalekiej przyszłości.

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Rosochacka

Miło nam przekazać informację, że jak wynika z danych opublikowanych przez Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej uzyskał najwyższą zdawalność egzaminów na prawo jazdy kat. B za 2022 rok. To już kolejny rok, kiedy okazujemy się najlepsi! Ranking objął wszystkie szkoły z terenu powiatu krasnostawskiego, które przygotowują uczniów w tym zakresie. To doskonała wiadomość dla absolwentów szkół podstawowych, którzy w wybranych zawodach (w ramach praktycznej nauki zawodu) mają możliwość bezpłatnego szkolenia w naszej szkole i uzyskania prawa jazdy kat. B i T. Zapraszamy!

Tekst i fotografie: Krzysztof Rękas

PODSUMOWANIE V WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO
im. Augusta Cieszkowskiego LEŚNY ALBUM

W Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej odbyła się piąta edycja Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego im. Augusta Cieszkowskiego LEŚNY ALBUM. Współorganizatorem przedsięwzięcia – podobnie jak w latach poprzednich – było Nadleśnictwo Krasnystaw. Honorowym patronatem konkurs objął Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk. Konkurs został włączony do wykazu zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych Lubelskiego Kuratora Oświaty i jest punktowany przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. W gronie partnerów wspierających organizację konkursu znaleźli się również: Gmina Siennica Różana, Koło Łowieckie nr 6 Jarząbek i Sklep Mundurowy WOJ-POL z Trzebiatowa. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Czasopismo Artystyczne „Nestor”.

Celem konkursu jest propagowanie postawy szacunku wobec dziedzictwa przyrodniczego jakim są lasy oraz rozwijanie zainteresowań związanych ze sztuką fotografii i promowanie młodych talentów. Fotografie nadsyłano do 16 lutego 2023 r. Komisja konkursowa zebrała się celem ich oceny i wyłonienia zwycięzców 24 lutego. Jury tworzyli: Paweł Zawiślak (Nadleśniczy Nadleśnictwa Krasnystaw i przewodniczący komisji), Stanisław Buk (Dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej), Monika Krysiak (przedstawiciel Nadleśnictwa Krasnystaw), Ewa Dobrzańska-Mochniej (Wicedyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej), Michał Żywot (artysta fotograf) oraz Monika Nagowska (sekretarz komisji). Do konkursu zgłosiło się 209 uczniów, którzy łącznie przesłali 604 prace. Komisja nie zakwalifikowała 2 osób z przyczyn formalnych i 16 fotografii (6 z przyczyn formalnych i 10 z uwagi na niezgodność z tematem). Następnie komisja dokonała oceny i wyłoniła autorów najlepszych fotografii.