Jam jest posąg człowieka na posągu świata

            Początek roku szkolnego to intensywny czas wdrażania się do pracy i nauki po wakacyjnej przerwie. Jednym z takich sposobów jest z promocją czytelnictwa. Akcja „Narodowe Czytanie”  jest organizowana przez Prezydenta RP od 2012 r. a jej nadrzędnym celem jest przybliżenie największych dzieł narodowych oraz  zachęcenie dzieci  i młodzieży do czytania. W tym roku  w naszej szkole 6 września odbyła się 13 - ta edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, podczas której uczniowie w formie inscenizacji przybliżyli treść dramatu Juliusza Słowackiego ,,Kordian”.

W dniu 2 września 2024 roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej odbyła się inauguracja nowego roku szkolnego 2024/2025. O godzinie 8:00 odbyła się Msza Święta w Kościele Wniebowzięcia NMP w Siennicy Różanej.

Uroczystość szkolna rozpoczęła się o godzinie 9.30 wystąpieniem dyrektora szkoły Pana Stanisława Buka, który przywitał wszystkich gości przybyłych na uroczystość rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Po części oficjalnego uczniowie zaprezentowali część artystyczną. Po zakończonej uroczystości uczniowie udali się do klas na spotkania z wychowawcami.
Zaszczycili nas swoją obecnością: Wójt Gminy Siennica Różana Pan Leszek Proskura oraz Przedstawiciel Wojskowego Centrum Rekrutacji w Chełmie chor. Grzegorz Bartocha.

W dniach 27.07.2024 r. - 04.08.2024 r. kolejna grupa nauczycieli ZSCKR w Siennicy Różanej podnosiła swoje kwalifikacje zawodowe uczestnicząc w tygodniowym kursie "Nowatorskie metody nauczania - w obliczu wyzwań i zagrożeń" w Maladze w ramach programu Erasmus+ Edukacja Szkolna. Głównym celem kursu było wzbogacenie warsztatu pracy nauczycieli poprzez poznanie przez nich nowatorskich metod i narzędzi, umiejętności innego sposobu prezentacji materiałów uczniom, tak aby zwiększyć ich zaangażowanie, rozwijać umiejętności krytycznego myślenia, kreatywności i rozwiązywania problemów.

W obliczu szybko zmieniającego się świata, edukacja stoi przed wyzwaniem dostosowania metod nauczania do potrzeb współczesnych uczniów. Współczesność wymusza więc na nauczycielach konieczność dokonywania rewizji własnych kompetencji i poszerzania swego warsztatu o nowe „narzędzia edukacyjne”. Uczestnicząc w zagranicznej mobilności nauczyciele zdobyli m. in. umiejętności z zakresu stosowania metod pracy takich jak: game-based learning oraz blended learning, Design Thinking, technika kreatywnego myślenia, poznali model nauczania flipped classroom oraz dowiedzieli się więcej na temat adaptacyjnych systemów nauczania, a także jak personalizować nauczanie z wykorzystaniem inteligencji.

Poza poznawaniem nowatorskich metod pracy z uczniem nauczyciele zaznajamiali się również z lokalną kulturą i obyczajami, ćwiczyli język angielski oraz zwiedzali lokalne zabytki i atrakcje turystyczne. Uczestnicy kursu poznawali bogate dziedzictwo kulturowe Andaluzji i ważne

2 sierpnia 2024 r. odbyło się uroczyste podsumowanie czterotygodniowej praktyki zawodowej w Hiszpanii uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej, realizowanej w ramach projektu Erasmus + o numerze 2023-1-PL01-KA121-VET-000120720. Uczniowie, którzy  zdobywali swoje nowe doświadczenia zawodowe w hiszpańskich restauracjach, kawiarniach i w spółdzielniach rolniczych otrzymali dyplomy oraz certyfikaty potwierdzające ich udział w projekcie. Nie obyło się bez gratulacji, podziękowań i drobnych prezentów. Uroczystość uświetnił wspaniale przygotowany i przesmaczny poczęstunek oraz przepiękny tort przygotowany przez jedną z uczennic. Udział w projekcie pozytywnie wpłynął na chęć zdobywania i podwyższania kwalifikacji zawodowych oraz wzmocnił motywację uczestników do dalszej nauki zawodu. Wszyscy uczestnicy zgodnie twierdzą, że czas spędzony w Sewilli był bardzo udany, zarówno pod kątem nowych doświadczeń zawodowych, jak i turystyczno-kulturalnych. Wierzymy, że doświadczenie zawodowe oraz społeczne, uzyskane podczas projektu, zaowocują już w niedalekiej przyszłości.

W ostatnim tygodniu hiszpańskiego stażu uczniów ZSCKR w Siennicy Różanej pani Anna Karwat, pani Renata Olida i przedstawicielka instytucji przyjmującej Euromind pani Pilar Ojeda odbyły po raz kolejny wizyty monitorujące w miejscach praktyk polegające na obserwacji wykonywanych przez uczniów zadań i ich ocenie oraz przeprowadzeniu rozmowy z uczniem i jego opiekunem pod kątem adaptacji w miejscu pracy.
Wizyty monitorujące wykazały, że uczniowie są bardzo dobrze przygotowani do staży zawodowych. Tutorzy sprawujący opiekę merytoryczną nad naszymi stażystami na każdym kroku podkreślali walory naszych uczniów, jako osób wyróżniających się pozytywnie w wykonywaniu powierzonych zadań, dobrze zorganizowanych, zdyscyplinowanych, pracowitych i szybko uczących się. Pracodawcy hiszpańscy wskazywali też, że bariera językowa, która była widoczna w pierwszych dniach stażu powoli została pokonywana. Praktyki zagraniczne z cała pewnością pozwalają docenić pracodawcom hiszpańskim zdolności i cechy polskich uczniów, a ich pozytywny obraz da im w przyszłości duże szanse na znalezienie pracy.

W dniu 28.07.2024 r. cała grupa stażystów z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej wzięła udział w całodniowej wycieczce do parku rozrywki Isla Magíca w Sewilli. Isla Magíca to park rozrywki podzielony tematycznie na kilka stref, z których każda reprezentuje inną epokę z historii Hiszpanii. Nasi uczniowi mieli do dyspozycji ponad 40 atrakcji, wśród nich przejażdżki zwariowanymi kolejkami górskimi, magiczną piętrową karuzelę, zjazdy łódkami po spadzistym torze wodnym, karuzele, rollercoastery oraz wiele innych, tak więc dobra zabawa była gwarantowana.
Jedną z największych atrakcji dla naszych poszukiwaczy przygód i miłośników silnych wrażeń była kolejka górska Jaguar, najwyższa tego typu atrakcja na wyspie, która ma 32 m wysokości i osiąga maksymalną prędkość 85 km/h na swoim 765-metrowym torze. To był dzień pełen wrażeń, a radość na twarzach naszych uczniów była najlepszą oznaką, że wycieczka się udała!

W dniach 20.07-27.07.2024r. pięcioosobowa grupa nauczycieli ZSCKR w Siennicy Różanej uczestniczyła w ramach programu Erasmus+ w tygodniowym kursie "Design Thinking w edukacji" w Maladze.
Głównym celem kursu było poszerzenie umiejętności w zakresie projektowania innowacyjnych i skutecznych lekcji oraz rozwiązywania problemów w środowisku edukacyjnym, a także wyposażenie nauczycieli w narzędzia i techniki Design Thinking, aby mogli skuteczniej dostosowywać swoje podejście nauczania do indywidualnych potrzeb uczniów.
W ramach kursu nauczyciele zapoznali się m.in. z metodyką Double Diamond, nauczyli się w jaki sposób rozpoznać i zrozumieć potrzeby uczniów stosując wybrane techniki empatyzacji, mogli wziąć udział w sesji generowania niestandardowych rozwiązań, poznając wybrane techniki kreatywnego myślenia (np. brainstorming, metoda odwróconego problemu, metoda zmiany perspektywy), dowiedzieli się jak tworzyć prototypy wybranych rozwiązań i jak można je zaadaptować w środowisku szkolnym, poznali sposoby stwarzania warunków dla kreatywnego myślenia uczniów, tak aby na co dzień mogli wykorzystywać swój twórczy potencjał.

Pani Anna Rybak to kolejna uczestniczka mobilności zagranicznej w ramach projektu Erasmus+ , która właśnie wróciła z zagranicznego szkolenia, z hiszpańskiej Malagi. Pani Rybak brała udział w tygodniowym szkoleniu (od 20.07 – 27.07.2024 r.) typu obserwacja pracy (job shadowing) w lokalnej szkole ponadpodstawowej CESHMA la Escuela de Hostelería de Malága. Wizyta polegała na obserwowaniu miejsca pracy i zadań wykonywanych na różnych stanowiskach w szkole średniej o profilu zawodowym. Każdego dnia Pani Rybak poznawała strukturę organizacyjną, strategię rozwoju szkoły, procesy dydaktyczne, rodzaje prowadzonych zajęć oraz metody pracy z uczniami zdobywającymi kwalifikacje w zakresie różnych umiejętności związanych z pracą w gastronomii. Podczas zajęć robiła zdjęcia i notatki dokumentujące działania szkoły, pracę nauczycieli i postępy uczniów, aby po powrocie rezultaty wizyty móc jak najdokładniej przedstawić szkolnej radzie pedagogicznej oraz wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce. Duże wrażenie zrobiła na pani Rybak etyka pracy i obsługi klienta, do których w Hiszpanii przywiązuje się dużą wagę. Szkolenie było także okazją do porównania standardów edukacji zawodowej w Hiszpanii i w Polsce, porównania programów nauczania, a także wyposażenia dydaktycznego pracowni gastronomicznej w polskiej szkole i w szkole hiszpańskiej.

W sobotę 27 lipca 2024 r. odbyła się kolejna wycieczka kulturoznawcza uczniów ZSCKR w Siennicy Różanej odbywających swoje praktyki zagraniczne w Sewilli. Tym razem wyruszyli do Portugalii, a mianowicie do Olhão da Restauração – miasteczka w południowej części kraju. Do początku XIX wieku była to niewielka wioska rybacka; prawa miejskie uzyskała w nagrodę za brawurową wyprawę tutejszych rybaków, którzy na niewielkiej łodzi wyruszyli w 1808 roku do Rio de Janeiro, aby poinformować przebywającego na wygnaniu króla Jana VI o wycofaniu się wojsk napoleońskich z kraju. Po krótkim spacerze po Olhão wszyscy udali się na przystań i popłynęli na malutką wysepkę Armona. Wysepka stanowi typowo plażową atrakcję turystyczną, z piękną linią brzegową i urokliwymi domkami. Chociaż temperatura wody w oceanie nie rozpieszczała udało się zanurzyć stopy, a także chwilkę poplażować.

Pobyt w sąsiednim kraju nie trwał długo, ale udało się naszym uczniom dostrzec podobieństwa kultur obu krajów, Portugalii i Hiszpanii: np. wszechobecne azulejos, czy też wpływy mauretańskie w architekturze.