I tylko pamięć została po tej katyńskiej nocy...

Pamięć nie dała się zabić, nie chciała ulec przemocy.

I woła sprawiedliwość i prawdę po świecie niesie...

Prawdę o jeńców tysiącach gładzonych w katyńskim lesie...

 

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej to polskie święto państwowe, ustanowione na dzień 13 kwietnia przez Sejm RP w 2007 roku. Terminem „zbrodnia katyńska” określa się serię masowych egzekucji dokonanych przez tajną radziecką policję NKWD na mocy decyzji najwyższych władz Związku Radzieckiego, która miała miejsce w kwietniu i maju 1940 roku, poprzez rozstrzelanie około 22 tysięcy obywateli Polski. Zbrodnia ta została zakwalifikowana jako zbrodnia wojenna, zbrodnia przeciwko ludzkości, zbrodnia przeciwko pokojowi, zbrodnia komunistyczna i zbrodnia ludobójstwa.

W bieżącym roku szkolnym społeczność Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej w szczególny sposób oddała hołd ofiarom zbrodni katyńskiej. Uczniowie w okresie od 10 marca do 13 kwietnia uczestniczyli w realizacji Projektu Edukacyjnego pod tytułem: ,,Możemy przebaczyć, ale nie wolno zapomnieć! Katyń1940”. Koordynatorami działań były panie - Agnieszka Rosochacka i Anna Goszczyńska. Celem projektu było rozpowszechnianie wśród młodzieży wiedzy o zbrodni katyńskiej, kształtowanie właściwych postaw oraz poszukiwanie odpowiedzi na pytania, które pozwolą lepiej zrozumieć wydarzenia z przeszłości.

Zadania podjęte w ramach projektu, mimo wielu ograniczeń związanych z pandemią, miały różnorodny charakter. Na lekcjach historii uczniowie zostali zapoznani z genezą i znaczeniem zbrodni katyńskiej. Społeczność naszej szkoły pamiętała również o lokalnym bohaterze - Mieczysławie Jędruszczaku, który urodził się w Siennicy Różanej w 1913 roku. Porucznik Jędruszczak zginął w Charkowie w 1940 roku. Pamięć o tej postaci jest dla nas zadaniem szczególnie ważnym i wyjątkowym. W roku 2015 przy budynku szkolnym został posadzony Dąb Pamięci i zamieszczona przy nim tablica pamiątkowa. Wzorem lat ubiegłych delegacja klas mundurowych oddała cześć ŚP. porucznikowi M. Jędruszczakowi.

Uczniowie klas drugich przygotowali prezentacje multimedialne poświęcone zarówno zbrodni ludobójstwa, jak i postaci naszego lokalnego bohatera. Pomimo, iż pozostało niewiele materiałów źródłowych dotyczących biografii tej postaci, dzięki pomocy pani Moniki Nagowskiej, młodzież zdobyła niezbędne informacje do prezentacji. W internacie odbyła się także projekcja filmu edukacyjnego pt. ,,Świadek Katynia”. Spotkanie zakończyło się pogadanką na temat warunków życia i stanu psychicznego więźniów, którą poprowadziła pedagog szkolna – pani Katarzyna Rysak. Aby utrwalić wiedzę o tych tragicznych wydarzeniach, uczniowie wzięli udział w Konkursie Wiedzy o Zbrodni Katyńskiej.

Dlaczego powinniśmy pamiętać o zbrodni katyńskiej?- nad tym pytaniem zastanawiali się nasi uczniowie, a ich odpowiedzi zostały zamieszczone w symbolicznym sercu jako wyraz pamięci i szacunku względem przodków. Ponadto w ramach zajęć z ekspresji artystycznej, młodzież internacka włączyła się w opracowanie inscenizacji historycznej, pomagając w doborze tekstów, muzyki, strojów. Dzięki realistycznej scenerii więziennej przygotowanej przez panie Ludwikę Kargul i Beatę Malugę, uczniowie odegrali swoje role jak prawdziwi aktorzy teatralni. Nad oprawą muzyczną niezmiennie czuwał pan Marian Sawicki, który wraz z panią Anną Goszczyńską zaprezentował zapomniane dziś piosenki w nowej aranżacji.

Zaplanowane działania zostały w pełni zrealizowane dzięki zaangażowaniu wychowawców klas, wychowawców internatu, nauczycieli a przede wszystkim młodzieży naszej szkoły, która wytrwale pracowała w ramach  projektu.  Na szczególne wyróżnienie zasługują uczniowie: Joanna Żdżyłowska, Mateusz Wichrowski, Wojciech Jakubowski, Wiktor Petruk, Weronika Kowalska, Olga Dudzińska, Jakub Prokop, Dominik Tymejczuk, Paweł Smyk, Paulina Banach, Marta Szadura, Mateusz Kowalski.

Tekst : Agnieszka Rosochacka, Anna Goszczyńska

Zdjęcia: Katarzyna Rysak, Agnieszka Rosochacka, Mateusz Wichrowski

Montaż: Mateusz Wichrowski, Wojciech Jakubowski

Zachęcamy do obejrzenia filmu pod linkiem: Youtube