Na dzień 14 kwietnia przypada państwowe Święto Chrztu Polski, ustanowione przez Sejmu RP 22 lutego 2019 roku. Jego głównym założeniem jest upamiętnienie Chrztu Polski, który został przyjęty przez księcia Polan - Mieszka I, co prawdopodobnie miało miejsce w Wielką Sobotę (14 kwietnia) 966 roku.

Chrzest Polski był jednym z przełomowych wydarzeń, które otworzyło nowe możliwości przed zjednoczonym państwem polskim. Zapoczątkowało proces chrystianizacji oraz włączyło je w krąg kultury światowej. Rok 966 uważa się więc za symboliczny początek państwa oraz chrześcijaństwa w Polsce.

W ramach obchodów 1055 rocznicy Chrztu Polski, organizowanych przez Wojewodę Lubelskiego, Marszałka Województwa Lubelskiego, Prezydenta Miasta Lublin, Lubelskiego Kuratora Oświaty, Arcybiskupa Lubelskiego oraz inne instytucje, społeczność ZSCKR w Siennicy Różanej uczestniczyła w telekonferencji pod hasłem „Na straży kulturowej suwerenności Polski”.

W spotkaniu udział wzięły wybitne postacie polskiego życia naukowego: doktor habilitowany Tomasz Panfil z KUL, doktor Paweł Milcarek, redaktor naczelny kwartalnika “Christianitas”, profesor Grzegorz Kucharczyk (PAN) oraz doktor habilitowany Mieczysław Ryba z KUL. Uczestniczył w nim również prof. Przemysław Czarnek - Minister Edukacji i Nauki, który zaprezentował wykład pt. „Szkoła jako miejsce umacniania polskości i chrześcijaństwa”. Podczas swoich wystąpień wykładowcy zwrócili uwagę na wartości, które pomimo upływu lat, wciąż pozostają aktualne. Pan Tomasz Panfil – doktor habilitowany Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, podkreślił, że Mieszko I podejmując decyzję o przyjęciu chrztu kierował się miłością do Dobrawy, wiarą w Jezusa Chrystusa oraz nadzieją w chwalebną przyszłość narodu polskiego. Doktor Paweł Mielczarek zaznaczył natomiast, że ,,Kościół stał się wychowawcą narodu”. Należy więc pamiętać o wyjątkowym znaczeniu chrześcijaństwa i obowiązku pielęgnowania wiary i kultury przez każdego z nas.

Warto przywołać tutaj słowa świętego Jana Pawła II, który podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r. powiedział: ,,Umierają Polacy, ale nie naród ochrzczony”. Dbajmy więc o to, aby wiara, nadzieja i miłość towarzyszyła nam we wszystkich aspektach naszego życia, gdyż wartości te są niezmienne i ponadczasowe.

Tekst: Agnieszka Rosochacka