Społeczność ZSCKR w Siennicy Różanej, przy współpracy z Muzeum Żydów Polskich POLIN w Warszawie, włączyła się do akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”.

Głównym założeniem tych działań było propagowanie wiedzy na temat powstania w getcie warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. Bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego stawili zbrojny opór oddziałom niemieckim, których celem była likwidacja getta i zagłada jej mieszkańców. Jednym z uczestników powstania był ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej-Marek Edelman, który ocalał i do końca życia, tj. do 2009 roku,  pielęgnował pamięć o tych wydarzeniach. Każdego roku w rocznicę wybuchu powstania, składał on pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie bukiet żółtych kwiatów.

W tym roku z zapałem włączyliśmy się do akcji „Żonkile”. Uczniowie udekorowani w papierowe żonkile - symbole pamięci o bohaterach getta warszawskiego, wysłuchali prelekcji na temat okoliczności wybuchu powstania w 1943 roku, następnie zostali zapoznani z materiałami archiwalnymi IPN oraz obejrzeli film edukacyjny pt. ,,Muranów-Dzielnica Północna” w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego. Główną bohaterką reportażu była Ala-młoda dziewczyna, pochodząca z rodziny żydowskiej, która przed wojną mieszkała w tej części miasta. Osiemnastolatka, spacerując po współczesnej Warszawie przybliżyła nam historię Muranowa– dawnej dzielnicy żydowskiej. Tłem tej opowieści były losy jej przodków, które odzwierciedliły warunki życia w getcie warszawskim w czasie II wojny światowej.

Mimo że od tych dramatycznych wydarzeń upłynęło 78 lat, to dzięki tego typu inicjatywom społeczno-edukacyjnym, pamięć o bohaterach Muranowa jest wciąż żywa. Musimy zatem pamiętać, by kształtować właściwe postawy względem drugiego człowieka i dbać o to, by młode pokolenie wykazywało się empatią i wrażliwością we wszystkich aspektach swojego życia.

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Rosochacka, Anna Goszczyńska