W dniu 22 kwietnia 2021 r. w Zespole Szkół CKR w Siennicy Różanej odbyła się uroczystość obchodów ,,Dnia Ziemi” pod hasłem ,, Co mogę zrobić dla Ziemi – nie tylko w dniu Jej Święta”.

Dzień Ziemi obchodzony jest w naszej szkole od kilku lat, organizujemy go bardzo uroczyście. Rozwiązanie nabrzmiałych problemów ekologicznych, wobec których stanęła współczesna ludzkość, nie będzie możliwe bez szerokiego udziału edukacji na wszystkich szczeblach i poziomach kształcenia. Najważniejszym celem edukacji ekologicznej, prowadzonej w szkole, jest ukształtowanie w uczniach poczucia odpowiedzialności za jakość otaczającej nas przyrody.

Różne formy edukacji ekologicznej realizują przede wszystkim nauczyciele uczący: biologii, geografii, chemii, przedmiotów zawodowych. W tym roku w ramach obchodów Dnia Ziemi zrealizowano następujące przedsięwzięcia:

  1. organizacja wystawy - "Nasza planeta Ziemia" ( społeczność internatu Zespołu Szkół CKR w Siennicy Różanej, wychowawcy: Marian Sawicki, pedagog szkolny Katarzyna Rysak, Anna Goszczyńska),
  2. przeprowadzenie pogadanki w klasach w ramach zajęć z wychowawcą: "Co niszczy nasze środowisko";
  3. przeprowadzenie zdalnego ekoturnieju podzielonego na konkurencje (Ewa Antoniak, Anna Watras-Lekan): „Wiedza o przyrodzie i ekologii”, „Plakat o tematyce ekologicznej” (uczennica klasy 2P4 Agnieszka Charmas), „Prezentacja multimedialna” (uczniowie klasy 2P4);
  4. zorganizowanie akcji „Sprzątanie świata” (społeczność internacka pod przewodnictwem Katarzyny Rysak, Mariana Sawickiego, Anny Goszczyńskiej);
  5. organizacja pokazu - „Znaczenie pszczół w przyrodzie”, pogadanka na temat ,,Jak wyginą pszczoły wyginie cała ludzkość”(uczniowie uczestniczący w zajęciach rozwijających uzdolnienia zawodowe „Kompendium pszczelarza” pod opieką Waldemara Jurkiewicza, sprawującego nadzór nad szkolną pasieką i starym sadem we współpracy z Dyrektorem Stanisławem Bukiem).

Celem obchodów było zaznajomienie społeczności szkolnej ze sposobami wykorzystania surowców wtórnych, budzenie szacunku do przyrody, jak również uświadomienie zagrożeń środowiska przyrodniczego występujących w miejscu zamieszkania.

Codzienne propagowanie zachowań proekologicznych wśród młodzieży przez nauczycieli pomaga zrozumieć jak ważny jest wpływ codziennych czynności i zachowań w domu i pracy na stan środowiska. Jak ważne jest segregowanie odpadów i ponowne ich wykorzystanie. Jaki ma wpływ na zdrowie człowieka degradacja środowiska. Wiadomo, że zdrowie i bezpieczne środowisko to przede wszystkim wzajemny szacunek ludzi do siebie i przyrody.

Nasi uczniowie aktywnie zaangażowali się w "Obchody Dnia Ziemi". Brali czynny udział we wszystkich przedsięwzięciach. Wykazali się ogromną wiedzą i zainteresowaniem ekologią i problemami środowiska, w jakim żyjemy.

Koordynatorkami obchodów były Ewa Antoniak i Anna Watras – Lekan.